Please specify the Content Block to use as a top drawer content in Theme Options

بلاگ

گروه آرین خاک ایرانیان معرف فن آوری های نوین

ژئوممبران عایق استخر
89 / 100

ژئوممبران، بهترین گزینه جهت عایق‌بندی استخرهای کشاورزی، پرورش ماهی و …

معرفی ژئوممبران

شاید شما هم تا کنون با موضوعاتی همچون ژئوممبران عایق استخرهای کشاورزی، دامداری، پرورش ماهی، ذخیره آب و … مواجه شده باشید و بپرسید ژئوممبران عایق استخر چیست؟ یا شاید این سوال در ذهن شما باشد که اصلا ژئوممبران چه ماده ای است و چه خواصی دارد؟

بنابراین پیش از آنکه به عنوان اصلی مقاله یا همان موضوع ژئوممبران عایق استخر بپردازیم، بهتر است که در ابتدای کار به معرفی ژئوممبران یا ورق های پلیمری پرداخته و شما را با این دسته از مواد ساختمانی آشنا کنیم.

ژئوممبران، ماده ژئوسنتتیک می باشد که به عنوان یک مانع در برابر انواع گازها، مواد سیال و رطوبت مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع کاربرد اصلی این مواد در ساخت و سازهای عمرانی مشخص می شود، چرا که معمولا از این مواد برای ساخت ورق های عایق بندی استخرها، مخازن آب، فونداسیون و پی ساختمان ها استفاده می شود.

برای استفاده از این ورق های پلیمری در زمینه ساخت انواع عایق بندی های سازه های عمرانی تنها لازم است که ورق های ژئوممبران را به وسیله روش های مختلف جوشکاری از جمله جوشکاری حرارتی یا جوشکاری با هوای گرم، به یکدیگر متصل نمود و یک سطح عایق کاری شده مقاوم در برابر انواع عوامل محیطی را برای سازه های عمرانی ایجاد کرد.

ورق های ژئوممبران اگرچه 100٪ غیر قابل نفوذ نیستند؛ اما در مقایسه با سایر منسوجات ژئوسنتتیک، خاک و حتی خاک رس از قابلیت نفوذ ناپذیری بالاتری برخوردار می باشند، به طوری که امروزه این ورق های پلیمری به عنوان بهترین مواد در زمینه ی ساخت عایق بندی ها و آب بندی سازه های عمرانی شناخته می شوند.

ورق های ژئوممبران غالبا بر اساس پلی اتیلن ساخته شده اند و دارای انواع مختلفی از جمله LLDPE، HDPE و VLDPE یا PVC می باشند؛ اما در این میان ژئوممبران های HDPE به دلیل خواص و ویژگی های منحصر به فردی از جمله مقاومت زیاد در برابر نور ماوراء بنفش، مواد شیمیایی، انعطاف پذیری بالا که در شرایط حساس از خود نشان می دهند، همواره به عنوان بهترین مواد در زمینه ساخت عایق بندی سازه ها با ژئوممبران شناخته می شوند.

همانطور که گفته شد از انواع ورق های ژئوممبران در زمینه های گوناگونی از ساخت سازه های عمرانی استفاده می شود که از جمله این کاربردها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عایق بندی استخرهای کشاورزی و سایر استخرهای منابع آب
  • عایق بندی دریاچه های دست ساز ، استخرها
  • عایق بندی مزارع پرورش ماهی
  • جداسازی دیواره ها و سقف تونل ها
  • عایق کاری کانال های آب یا زباله
  • عایق بندی محل های دفع زباله های پزشکی
  • عایق بندی حوضچه های شستشو (مانند مس و سنگ معادن)
  • استخرهای شنا عایق

ژئوممبران عایق استخر

ژئوممبران عایق استخرهای کشاورزی، پرورش ماهی و …

در ساخت استخرهای کشاورزی، دامپروری، پرورش ماهی، ذخیره آب و سایر استخرها و مخازن آب آنچه برای یک مهندس یا پیمانکار سازه اهمیت دارد، ساخت سازه ای است که کمترین میزان اتلاف آب را داشته باشد. در واقع تجربه نشان داده که حتی در سازه های بتنی نیز به مرور زمان آب ذخیره شده در استخر از طریق دیواره ها به بیرون از سازه نفوذ کرده و درصد قابل توجهی از آب ذخیره شده از بین می رود.

بنابراین با توجه به چنین مشاهداتی در ساخت انواع استخرهای ذخیره آب آنچه برای ما اهمیت دارد، استفاده از مواد و مصالحی است که قابلیت نفوذ ناپذیری بیشتری را در مقابل آب یا سایر مایعات داشته باشد. همانطور که گفته شد ژئوممبران نوعی از محصولات پلیمری است که از ترکیبات پلی اتیلن ساخته شده و قابلیت نفوذ ناپذیری فوق العاده ای در برابر انواع مایعات دارد، به طوری که ورق های ژئوممبران به عنوان لایه نفوذ ناپذیر غشایی شناخته می شوند و لذا با توجه به چنین ویژگی می توان گفت ژئوممبران عایق مناسبی برای ساخت انواع استخرها می باشد.

نفوذناپذیری ژئوممبران در برابر مایعات تنها دلیل کاربرد این ورق ها در ساخت عایق بندی سازه های عمرانی نمی باشد بلکه ویژگی های ساختاری و ترکیبات شیمیایی به کار رفته در تولید این ورق های پلیمری موجب شده ژئوممبران به ماده ای خنثی تبدیل شود و وجود چنین ویژگی یعنی اینکه هیچ ماده ی دیگری نمی تواند با این ورق ها ترکیب شده و واکنش دهد.

ذخیره آب به