بلاگ

ژئوسل
83 / 100

ژئوسل

ژئوسل‌ها به طور کلی به عنوان عیب‌های ژئومورفیکی در سطح زمین تعریف می‌شوند که ناشی از رسوبات، شکستگی‌ها، فرسایش، سیل و … هستند. برخی از انواع رایج ژئوسل‌ها شامل:

  1. چاه: شکافی عمیق در زمین که به دلیل شکستگی یا فرسایش شکل گرفته است.
  2. لوله: شکافی عمودی و بلند که به دلیل فعالیت‌های زمین‌شناسی مانند آتشفشانی شکل می‌گیرد.
  3. کارست: آب زیرزمینی در سنگ‌های آهکی یا دولومیتی که با فرسایش سنگ‌ها شکل می‌گیرد.
  4. پستانچی: دامنه ای از سنگ‌ها که به دلیل تراکم بیش از حد و انباشت گرد و خاک و نبودن توده سنگی مناسب، آسیب می‌بیند.
  5. رخساره: نواحی افقی ریزش سطحی در منطقه‌های کوهستانی یا کوهپایه که به دلیل یخبندان یا باران شدید شکل گرفته‌اند.
  6. گودال: یک شکاف بلند در زمین که به دلیل فرسایش در حاشیه رودخانه‌ها یا سواحل دریا شکل می‌گیرد.
  7. تراس: نواحی صاف و بستر شنی که به دلیل فعالیت‌های رودخانه و سیلاب شکل گرفته‌اند.
  8. کندوی زنبور: الگوی توده‌های سنگی پیچیده که به دلیل فرسایش و شکستگی سنگ‌ها در زمین‌های آهکی شکل گرفته‌اند.

 

Geocell دارای ساختار لانه زنبوری است که به شدت در هم تنیده شده است. تعامل کل به طور قابل توجهی توسط این ساختار بهبود یافته است. ژئوسل یک راه عالی برای جلوگیری از فرسایش خاک و تبخیر آب است.

کاربردهای متنوع
تقویت زیرسازی و زمین.
تقویت شیب و دیوار حائل
تکیه گاه برای پل ها.
تثبیت خاک و زمین.
حفاظت از شیب در شیب تند.
بهسازی باند فرودگاه، پارکینگ و محل دفن زباله.

ژئوسل
ژئوسل

انواع مختلف ژئوسل
ژئوسل ها در انواع و مشخصات مختلف برای رفع انواع چالش ها با انواع خاک موجود هستند.

ژئوسل ها به دو نوع بدون سوراخ و سوراخ دار تقسیم می شوند. ژئوسل های سوراخ دار حاوی سوراخ های منظمی در دیواره های خود هستند که به توزیع تنش و کاهش اعوجاج کمک می کند. آنها از تعدادی نوار تشکیل شده اند که برای تشکیل سلول ها مرتب شده اند. استحکام نوار سوراخ شده و جوش یکپارچگی ژئوسل را تعیین می کند.

1. ژئوسل سوراخ دار
ژئوسل های سوراخ دار سوراخ های یکنواختی در دیواره سلول دارند که توزیع تنش را بهبود می بخشد و تغییر شکل را کاهش می دهد. این کار از طریق تعداد زیادی لبه که به سلول تبدیل می شوند انجام می شود. یکپارچگی ژئوسل به استحکام نوار سوراخ شده و جوش بستگی دارد.

استحکام کششی و استحکام جوش درز ژئوسل توسط دستگاه تست کشش تعیین می شود. استحکام جوش نوار باید برابر یا بیشتر از مقاومت کششی خود نوار باشد.

2. ژئوسل بدون سوراخ
ژئوسل های بدون سوراخ دارای دیواره های ضخیم و صاف هستند. معمولاً یک ورق پلیمری با ساختار مشبک سه بعدی با پیوند پرچ یا جوش اولتراسونیک است.

ژئوسل چگونه در ساخت و ساز جاده کار می کند؟
به طور کلی، جاده‌های آسفالت نشده اغلب بر روی خاک‌های ناپایدار مانند خاک رس گسترده، باتلاق‌های ذغال سنگ نارس یا ماسه ساخته می‌شوند. اگر این جاده ها با تکنولوژی مناسب ساخته نشوند، این احتمال وجود دارد که این مواد خرد شوند و پایداری جاده ها را تهدید کنند.

ژئوسل ها سختی جامد و مقاومت خزشی مورد نیاز برای تقویت خاک های نرم را فراهم می کنند. از انقباض و ترک خوردگی خاک رس جلوگیری می کنند، پراکندگی جانبی و فیلتراسیون خاک های شنی را تسهیل می کنند و زیر خاک را در تمام خاک های نرم تقویت می کنند.

تعمیر و نگهداری جاده با سیستم های مهار سلولی آنها را در شرایط مناسب نگه می دارد. جاده ها می توانند به دلیل شرایط نامناسب زیرزمینی (به دلیل ویژگی های نامناسب زیرزمینی) مشکلات نگهداری داشته باشند که می تواند منجر به آسیب، ترک خوردگی، شستشو و نشست سطوح بدون سنگفرش شود.

با استفاده از ژئوسل ها می توان جاده های دائمی و موقت احداث کرد و وضعیت پایداری زمین را بهبود بخشید. ژئوسل با بهبود ظرفیت باربری روسازی های دانه ای و سطوح متخلخل مورد استفاده در ماشین های سنگین، باعث کاهش هزینه ها می شود.

ژئوسل
ژئوسل

این سیستم میزان آب موجود در سطح را کاهش می دهد و منابع آب زیرزمینی را دوباره پر می کند. علاوه بر این، ترافیک یا پارکینگ را می توان با گیاهان یا علف های هرز کوچک پوشاند که راه حل مفیدی برای صرفه جویی در فضا است.

برای گسترش بخش‌های ژئوسل به تجهیزاتی نیاز نیست، که نصب را ساده می‌کند زیرا سلول‌ها را می‌توان در نرم‌ترین بسترها قرار داد و برای پر کردن نیازی به تجهیزات کم فشار نیست. کامیون های کمپرسی با بار کامل می توانند به راحتی محموله را تخلیه کرده و مواد دانه ای را در داخل و روی ژئوسل پراکنده کنند.

 

استحکام کششی ژئوسل و استحکام جوش درز با استفاده از دستگاه تست کشش تعیین می شود. استحکام جوش روی نوار باید برابر یا بیشتر از مقاومت کششی نوار باشد.

دیواره های ژئوسل های بدون سوراخ جامد و صاف هستند. معمولاً از یک ورق پلیمری با ساختار شبکه سه بعدی و پیوند پرچ یا جوش اولتراسونیک استفاده می شود.

مزایا و معایب ژئوسل
در زیر به چند مورد از مزایای ژئوسل اشاره می شود. اولاً، ژئوسنتتیک ها مزیت کنترل کیفی را نسبت به ساخت و ساز خاک و سنگ بیرونی فراهم می کنند زیرا در یک محیط صنعتی کنترل شده ساخته می شوند. سازندگان معتبر ISO 9000 برای تولید ژئوسل های با کیفیت بالا مناسب هستند.

نصب ژئوسنتتیک ها آسان تر از لایه های ضخیم خاک مانند ماسه، شن یا خاک رس است که نیاز به تجهیزات بزرگ خاکبرداری دارد.

مزیت دیگر این است که استانداردهای منتشر شده، مانند تکنیک‌ها و مشخصات تست، در سازمان‌هایی مانند ISO، ASTM و GSI پیشرفت بیشتری می‌کنند. در حال حاضر بسیاری از نشریات دارای رویکردهای طراحی ژئوسل هستند و موسسات دوره های ژئوسنتتیک دارند یا ژئوسنتتیک را در دوره های استاندارد ژئوتکنیک، ژئومحیط زیست و مهندسی هیدرولیک ادغام کرده اند.

طرح‌های ژئوسنتتیک معمولاً ارزان‌تر از طرح‌های خاک طبیعی هستند و به دلیل ردپای کمتر CO2 آنها پایدارتر در نظر گرفته می‌شوند.

ژئوسل ها چند اشکال دارند. اول، افزودنی‌های کافی مانند آنتی‌اکسیدان‌ها، غربال‌کننده‌های فرابنفش و پرکننده‌ها باید برای اطمینان از عملکرد طولانی‌مدت رزین فرموله‌شده ویژه مورد استفاده برای ساخت ژئوسنتتیک‌ها استفاده شوند.

برای انواع خاص خاک یا شرایط غیر معمول، ژئوتکستایل ها، ژئونت ها، ژئوپیپ ها یا ژئوکامپوزیت ها گرفتگی یا گرفتگی زیستی یک چالش طراحی دشوار است. خاک های لس، سیلت های ریز بدون چسبندگی، مایعات بسیار کدر و رواناب مزارع نمونه هایی از این نوع هستند. هنگام استقرار ژئوسل ها، آنها نیاز به آزمایشات تخصصی دارند.

یکی دیگر از معایب این است که جابجایی، ذخیره سازی، حمل و نصب باید با احتیاط بسیار و تضمین کیفیت انجام شود.

بهسازی جاده و روسازی.
مقاوم سازی خاکریز و روکش آسفالت
تقویت خاکریز و سیلاب.
حفاظت از ریشه درختان و بستر رودخانه ها.
ساخت دیوار کانال، جاده و بزرگراه.
کنترل فرسایش با کمربند سبز و گیاهان.
اپلیکیشن پلتفرم را نصب کنید.
صفات مالکانه
ثبات دیافراگم عالی است.
سفتی داخل صفحه زیاد است.
توزیع بار خوب است.
مکانیزم اینترلاک مکانیکی که به خوبی کار می کند.
پایداری سازه در طول زمان
مقاومت در برابر خوردگی استثنایی
به صرفه است.

یک دیدگاه بگذاریددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *