بلاگ

Untitکمled

معرفی ژئودرین نواری و ویژگی های آن

ژئودرین نواری عبارت از یک ورق زهکشی دو هسته ای است که از یک لایه فیلتر ژئوتکستایل غیر ترموباندینگ تشکیل شده است و به وسیله حرارت به یک لایه غشای زهکشی HDPP (پلی پروپیلن با چگالی بالا) که نسبت به آب نفوذ ناپذیر است، جوش داده می شود. ژئودرین نواری نیوتن، یک لایه زهکشی و محافظتی در قسمت خارجی دیواره های زیرزمین ها و نیز زیر الوارهای زیرزمین ارائه می کند.

ژئودرین نواری از تجمع فشار آب جلوگیری می کند و از سازه در برابر آب، مواد شیمیایی و سموم مختلف محافظت می کند. در واقع، ژئودرین نواری از سازه هایی که زیر سطح زمین قرار می گیرند، در برابر نفوذ آب های زیرزمینی و آلودگی های موجود در خاک محافظت می کند.

کاربردهای معمول ژئودرین نواری

ژئودرین نواری به عنوان یک لایه زهکشی خارجی در سیستم ضد آب به کار گرفته می شود که در پیوند با نوع ورقه ای یا مایع ممبران پوشاننده خارجی اعمال شده استفاده می شود.

همچنین به عنوان محافظت از سازه در برابر مواد شیمیایی خطرناک موجود در آب های زیرزمینی به کار می رود.

کاربرد دیگر ژئودرین نواری جلوگیری از تجمع آب های زیرزمینی در قسمت خارجی دیواره های نگهدارنده و الوارهاست.

ژئودرین نواری

ژئودرین نواری نیوتن ثابت شده و به دیواره های سازه آویزان شده است و به این ترتیب به یک زهکش زمینی وصل شده است که با نوعی فیلتر مناسب محاصره شده است. آب گذر زمینی آب های زیرزمینی را جمع کرده و آن را به یک محل غوطه وری یا مخزن مناسب منتقل می کند.

این روش نصب ژئودرین نواری با نصب نوع الف مطابق با BS8102  سازگار است، اما ما به شدت توصیه می کنیم که در صورتی که پروژه به شما این امکان و اجازه را می دهد، همه سیستم های نوع الف را به همراه نصب پشتیبان های نوع ب یا نوع ج نصب کنید.

چون نوع ب قابلیت تعمیر را دارد ولی در نوع الف به خاطر دقیق بودن، انجام تعمیرات چندان مقرون به صرفه نیست و کار دشواری است.

توصیه هایی برای نصب ژئودرین نواری نیوتن

حتما باید در جایی که دیوار زیرزمین به پایه وصل می شود، یک ماهیچه هم شکل داده شده و درست شود. توصیه می کنیم که برای استفاده از ژئودرین نواری از ماهیچه ای هم استفاده شود که می تواند نوعی چسب مهر و موم کننده مخصوص باشد یا اینکه می تواند فقط از شن و ماسه و سیمان به همراه آب استفاده شود که در صورتی که نوارهای آبی نیوتن داخل دیواره نصب نشده باشند، این مواد درون دیواره قرار می گیرند.

قبل از اینکه ژئودرین نواری را نصب کنید، باید مطمئن شوید که دیوارهای خارجی به وسیله رنگی که پایه و اساس آن قیر باشد، به صورت ضد رطوبت رنگ شود. در واقع قبل از اینکه ژئودرین نواری سر جای خودش ثابت شود، باید از پرایمری که پایه و اساس آن قیر یا پلیمر است استفاده کرد تا به عنوان یک ضد آب اولیه بر روی سازه عمل کند.

ژئودرین نواری

ژئودرین نواری نیوتن باید در قسمت ردیف بالای گل میخ های آن به صورت مرکزی حدود 250 میلی متری ثابت شود.

باید قسمت آب گذر پایینی را حدود 200 میلی متر زیر سطح کف زیرزمین قرار دهید.

باید از یک پوشش ظریف از نوع ژئو استریپ نیوتن برای پوشاندن قسمت بالایی ممبران در سطح زمین استفاده کرد.

برای آب گذر زمینی یا آب گذر فرانسوی از لوله سوراخ شده استفاده کنید.

به وسیله پر کردن تخته محافظ از ژئودرین نواری محافظت کنید.

از یک آب گذر که به خوبی پر شده است، استفاده کنید و از الیاف فیلتر ژئوتکس برای محافظت از قسمت پر شده استفاده کنید.

در صورتی که برایتان ممکن بود زمین را از دیواره نگهدارنده دور نگاه دارید و یا اینکه مطمئن شوید که عمل زهکشی به خوبی انجام گیرد.

همیشه باید ژئودرین نواری نیوتن را در پیوند با یک آب گذر زمینی یا آب گذر فرانسوی استفاده کرد که برای تخلیه آب خروجی های کارآمدی را داشته باشد.

همپوشانی ممبران ها باید با نوارهای اتصال دو طرفه مهر و موم شوند.

همچنین ممبران ها نوعی پرده هستند که با استفاده از پلاگ های چندگانه نیوتن آویزان می شوند.

برای اینکه از سقوط آوار و ریخته شدن خاک در پشت قسمت ممبران ها جلوگیری شود، باید پروفیل های درپوش نیوتن سر جای خود قرار بگیرند.

ویژگی های ژئودرین نواری

ژئودرین نواری باعث می شود که سازه بتواند فشار آب را به خوبی تحمل کند.

همچنین در برابر تمام مواد شیمیایی که به صورت عادی در زمین پیدا می شوند، مقاوم است.

به محض اینکه این قسمت پساب پر شود،، به صورت یک غشای لغزنده عمل می کند که در برابر تنش ها و حرکات مقاوم است.

اجازه می دهد که زمین حفر شده برای قسمتی که باید پر شود استفاده شود.

ژئودرین نواری از مواد بسیار مقاوم و محکمی ساخته می شود که باعث می شود خطر آسیب موقع پر کردن مجدد حتی در صورت استفاده از تخته محافظ به حداقل برسد.

همچنین دارای مقاومت بالا در برابر فشار است.ژئودرین نواری

ژئودرین نواری می تواند ذرات معلق درون خاک یا همان ریزدانه ها را به وسیله لایه ژئوتکستایل خود فیلتر کرده و مانع ورود آنها شود.

از طرف دیگر نصب آن بسیار راحت و آُان بوده و طیف وسیعی از محصولات مربوط به نصب و راه اندازی را به همراه دارد.

کاربرد ژئودرین نواری

ژئودرین نواری کاربردهای بسیاری دارد، از جمله اینکه در مناطقی مثل زیرزمین ها، گاراژهای زیرزمینی، پارکینگ ها، تراس هایی که بر روی پشت بام ها قرار گرفته اند و غیره به خوبی می توان آن را به کار گرفت.

یکی دیگر از مکان هایی که می توان بهترین استفاده از ژئودرین نواری کرد، محلی است که سطح آب در آن بالا باشد. از دیگر محل هایی که از ژئودرین استفاده می شود، سقف ساختمان ها یا همان بام سبز است. در فضاهای سبز و نیز در استادیوم ها هم می توان از ژئودرین استفاده کرد. محل بعدی که این ماده استفاده می شود، محل دفن زباله ها و سایت های پتروشیمی برای هدایت آلاینده های مایع است.

تماس با ما