بلاگ

Untitleمd

تفاوت میان ژئوتکستایل ترموباندینگ و ژئوتکستایل غیر ترموباندینگ چیست؟

طی یک قرن گذشته، استفاده از انواع ژئوتکستایل ها رشد زیادی پیدا کرده است. ژئوتکستایل ها در ابتدا از منسوجاتی که به راحتی در بازار وجود داشتند، مثل انواع پارچه های پشتی و تودوزی تهیه می شدند. اما بعدا تولید کنندگان ژئوتکستایل آنها را به گونه ای اصلاح کردند که مزایای بیشتری در جاده سازی و شهرسازی داشته باشد. در حال حاضر دو نوع ژئوتکستایل در بازار وجود دارند؛ یکی ژئوتکستایل ترموباندینگ و دیگری ژئوتکستایل غیر ترموباندینگ.و نوع دیگر فیلتر خاکی  و ژئوتکستایل ترموفیوز وجود دارد که در بحث جداگانه ای به هرکدام پرداخته ایم. اما اینکه استفاده از کدام یک در موارد مختلف صحیح و مناسب است، ممکن است باعث ایجاد  سردرگمی های زیادی شود.ژئوتکستایل

در واقع باورهای غلطی در مورد عملکرد و کاربردهای ژئوتکستایل ترموباندینگ و ژئوتکستایل غیر ترموباندینگ رواج دارند که باعث ایجاد سردرگمی در هنگام انتخاب میان این دو برای امور مختلف می شوند. به همین دلیل است که در این نوشته به صورت فنی به بررسی تفاوت های میان این دو نوع ژئوتکستایل پرداخته و به صورت کاملا مفصل به شرح و توضیح عملکرد هر کدام از آن دو پرداخته ایم.

 

معرفی ژئوتکستایل ترموباندینگ

ژئوتکستایل ترموباندینگ نسل اول به صورت نوارهای برش داده شده ساخته شده بودند. این نوار های برش داده شده عبارت بودند از الیاف های تخت و اکسترود شده ای که در زاویه نود درجه در هم بافته می شدند تا بتوانند یک پارچه با دوام و محکم را تولید کنند. اما این نوع از ژئوتکستایل ها به خاطر اینکه سطح صاف و گسترده ای داشتند، از نظر جذب آب دچار ضعف شدید بودند و خاصیت برهم کنشی خاک در آنها کم بود. این عوامل آنها را تبدیل به گزینه های ضعیفی می کرد که مخصوصا در امور شهرسازی و جاده سازی در شرایط مرطوب غیر قابل استفاده بودند.

با گذشت زمان تولید ژئوتکستایل ترموباندینگ با کارایی بالا باعث تولید ماده ای بسیار موثرتر شد. تحولات ایجاد شده در طراحی، تولید و ساخت این نوع ژئوتکستایل، باعث شده است که سرعت بخشیدن به جریان تولید و بالا بردن ضریب تعامل شده است و با استفاده از عمل جداسازی و تقویت آن ، باعث شده است که برای کاربردهای شهری و جاده سازی تبدیل به گزینه مناسب تری شود. همچنین ژئوتکستایل ترموباندینگ امکان فیلتراسیون و زهکشی بهتر را به وجود می آورد.

ژئوتکستایل ترموباندینگ

 

ژئوتکستایل غیر ترموباندینگ

درست مثل ژئوتکستایل ترموباندینگ، ژئوتکستایل غیر ترموباندینگ هم با استفاده از منسوجات مصنوعی ساخته می شوند. اما ساختار آنها کاملا تصادفی تر بوده و در اثر به هم نپیوستن الیاف تولید می شوند. ژئوتکستایل های ترموباندینگ و غیر ترموباندینگ کاربردهای مشابهی دارند و همین امر باعث ایجاد سردرگمی می شود. آسان ترین راه برای تشخیص تفاوت میان این دو نوع ژئوتکستایل ویژگی های فیزیکی آنهاست. ژئوتکستایل های غیر ترموباندینگ حالت فازی مانندی دارند که هم به چشم می آید، هم احساس می شود.

وقتی صحبت از تولید ژئوتکستایل غیر ترموباندینگ می شود، روش های مختلفی برای تولید آن وجود دارند. متداول ترین روش، تولید به وسیله سوزن زنی الیاف است. ژئوتکستایل های غیر ترموباندینگ ساخته شده از روش سوزن زنی الیاف به این وسیله تهیه می شود که تعداد زیادی الیاف کوچک به وسیله نوعی سوزن خاص در هم تنیده شوند. به صورت کلی این نوع ژئوتکستایل به درد جداسازی به همراه فیلتراسیون و عملیات زهکشی می خورد که در برنامه های شهرسازی به کار گرفته می شوند.

تفاوت های میان این نوع ژئوتکستایل می تواند موقع  بررسی مشخصات مواد تا حدودی چالش برانگیز باشد. به صورت کلی ژئوتکستایل ترموباندینگ مقاومت بیشتری دارند، اما ژئوتکستایل غیر ترموباندینگ نرخ جریان  و میزان گذردهی بالاتری دارد. ساده ترین راه برای اینکه بتوان تفاوت میان ژئوتکستایل های ترموباندینگ و غیر ترموباندینگ استفاده از زاویه کشیدگی است. انواع غیر ترموباندینگ زاویه کشیدگی بالاتری نسبت به انواع ترموباندینگ دارند. مشخصه اصلی ژئوتکستایل غیر ترموباندینگ نشان می دهد که زاویه کشیدگی آن بیش از 50 درصد است در حالی که زاویه کشیدگی ژئوتکستایل ترموباندینگ بین پنج تا 25 درصد است!

چارتی که در ادامه می آید، دو مثال از مشخصات استاندارد برای مواد ترموباندینگ و غیر ترموباندینگ را ارائه داده است. همانطور که می بینیم تفاوت های قابل توجهی در مشخصات زاویه کشیدگی و گذردهی آنها وجود دارد. اما مقاومت کششی آنها با توجه به اینکه آنها از مواد مشابهی تشکیل شده اند، شبیه هستند. موقع انتخاب نوع صحیح ژئوتکستایل برای کاری که در نظر دارید، توجه به همه این موارد اهمیت زیادی دارد. بسیار ضروری است که مطمئن شوید که در حال استفاده از محصول مناسبی هستید.

 

وزن ژئوتکستایل ترموباندینگ و غیر ترموباندینگ

نکته دیگری که موقع بررسی تفاوت میان این دو نوع ژئوتکستایل باعث سردرگمی می شود، وزن آنهاست. در مثال زیر وزن آنها ذکر نشده است. به طور کلی وزن ژئوتکستایل ترموباندینگ به سختی مشخص می شود. دلیل آن هم این است که از آنها معمولا برای جداسازی و تقویت ساخت و ساز استفاده می شوند که این امر ربطی به وزن ندارد.

برعکس ژئوتکستایل ترموباندینگ ، وزن ژئوتکستایل غیر ترموباندینگ در اغلب اوقات کاملا مشخص می شود، به همین دلیل است که معمولا یا می شنوید و یا می گویید که من به دنبال یک ژئوتکستایل غیر ترموباندینگ 4 اونسی، 8 اونسی، 10 اونسی و غیره هستم!  تا مدت های طولانی، ژئوتکستایل های غیر ترموباندینگ را با توجه به وزن آنها اندازه گیری می کردند، یعنی اینکه محصول نهایی که به دست می آید 8 اونس در هر متر مربع خواهد بود. بقیه مشخصات که شامل مقاومت، تعداد سوراخ ها و غیره هستند که همگی نتیجه مستقیم وزن محصول خواهند بود.

همزمان با رشد و توسعه استفاده از انواع ژئوتکستایل ها، روند تولید و ساخت آنها هم تغییر کرده است. در حال حاضر می توان اکثر ژئوتکستایل های غیر ترموباندینگ را با وزن های کمتر تولید کرد و البته همچنان همان ویژگی مهم مستحکم بودن را هم حفظ کرد. این روند تولید ژئوتکستایل باعث شده است که هزینه ها کاهش پیدا کنند. از طرف دیگر همیشه موارد استثنایی هم وجود دارند، مثل ژئوتکستایل های غیر ترموباندینگی که به عنوان ژئوتکستایل بالشتک در زیر ژئوممبران ها به کار می روند. در چنین مواردی، ویژگی های خاصی مثل سوراخ ها، وزن و ضخامت اهمیت بیشتری نسبت به سایر ویژگی ها، از جمله قدرت و مقاومت دارند.

تماس با ما