ژئوتکستایل با 10 سال گارانتی

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل پوششی عالی و مقاوم برای ساختمان سازی

حتما با پوشش های ساختمانی بسیار زیادی آشنا شده اید، که هر کدام دارای مزایا و کاربردهای مختلفی بوده اند. یکی از نمونه های عالی پوشش عمرانی، پوشش های پلیمری ژئوتکستایل می باشد. این پوشش ها به عنوان محافظ هایی برای تحکیم کردن خاک، جهت انجام فعالیت های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. 

پوشش های ژئوتکستایل را می توانید در نمونه های متعددی از جمله دو نوع منسوج و غیر منسوج خریداری کنید. هر یک از این نمونه های پوشش ژئو دارای کاربردی متفاوت بوده و مزایا خاص خود را دارند. اما پیش از این که به توضیحی در خصوص نمونه های صفحات ژئو بپردازیم، بگذارید بدانیم این پوشش چیست؟

صفحات پلیمری ژئوتکستایل چه هستند؟

اصولا این صفحات که با استفاده از الیاف پلی استر، نایلون و پلی پروپیلن تولید می شوند، دارای دو نمونه بافته ونبافته هستند. خصوصیت بارزی که می توانیم برای این صفحات بیان نماییم، مقاومت بالا در برابر عوامل مخرب خاک بوده و خاصیت کششی بالایی نیز دارند. 

اصولا مهندسین عمران اقدام به خرید پوشش های ژئوتکستایل می نمایند، تا در زمینه های تسلیح خاک، حفاظت و جداسازی، و فیلتراسیون زهکشی از آنها استفاده کنند. بسیاری از کشورها از این صفحات استقبال نموده و آنها را در عمران مورد استفاده قرار می دهند.

زیرا صفحات ژئوتکستایل دارای مقاومت بالایی بوده، وزن کمی دارند، راحت و سریع نصب می شوند، و از همه مهمتر هزینه کمی داشته و به طبیعت آسیب وارد نمی کنند. از این رو در تمامی کشورهای دنیا از این صفحات در صنعت عمران بسیار استفاده می شود. 

ژئوتکستایل

مزایای استفاده از صفحات ژئوتکستایل

این پوشش ها در اصل به دلیل داشتن مزایای بسیار زیاد، به محبوبیت رسیده اند. در حین نصب و استفاده از صفحات ژئو نیازی به داشتن مهارت بالایی نخواهیم داشت. زیرا این صفحات در زمانی کوتاه و راحت نصب می شوند. از سوی دیگر به دلیل داشتن دوام بالا در برابر عوامل طبیعی، می توان از آنها در عمران و ساختمان سازی استفاده کرد.

صفحات پوششی ژئوتکستایل قدرت بالایی در نگهداری ذرات خاک در محل خود داشته و از سوی دیگر این صفحات به میزان قابل توجهی مقاومت الکتریکی را در خود جای داده اند. این صفحات با استفاده از روش ها و مصالح مختلفی تولید می شوند. 

از این رو اگر نیاز به استفاده از هر نوع صفحات ژئوتکستایل داشتید، باید شرایط فیزیکی، شرایط مکانیکی و میزان دوام مورد نیاز خود را بررسی نمایید، سپس به انتخاب یکی از نمونه های صفحات ژئو بپردازید. هر کدام از الیاف بافته شده و بافته نشده ای که تولید می شوند، برای پروژه های متعددی مورد استفاده قرار می گیرند.

این صفحات ژئوتکستایل را می توان برای ساخت راه آهن، تونل، دریاچه های مصنوعی، حفاظت از ژئوممبران و .. مورد استفاده قرار داد. پس کاربرد بالای این صفحات، دلیل دیگری بر محبوبیت آنها به شمار می رود. 

روش تولید و فروش صفحات ژئوتکستایل

این صفحات به دو دسته کلی تولید و به فروش می رسند. زمانی که الیاف پلیمری را به دو صورت تار و پودی و در دستگاه های بافندگی می بافند، به آنها پلیمر های ژئو بافته شده می گویند. اما در صورتی که الیاف به صورت نامنظم و تصادفی بافته شوند، به آنها ژئو های بافته نشده می گویند. 

صفحات بافته نشده ژئوتکستایل در اصل با استفاده از اتصالات مکانیکی، شیمیایی یا حرارتی به یکدیگر متصل می شوند. اما به هیچ عنوان حالت تاروپود بافت را نداند. این صفحات به همین دلیل همین نامنظم بود نوع تولیدشان، از نظر ضخامت، اندازه روزنه ها، قطر الیاف، یکنواختی و وزن متفاوت می باشند.

ژئوتکستایل

عملکرد چندگانه صفحات پوششی ژئوتکستایل

این صفحات ممکن است در یک سازه چندین نقش را ایفا کنند. یا تنها با یک نقش مورد استفاده قرار گیرند. مثلا می توان از صفحات ژئو به عنوان لایه عایقی استفاده نمود، یا این که از این صفحات به عنوان خارج کننده آب از سازه مورد استفاده قرار داد. 

البته این نکته را به خاطر داشته باشید، که پیش از استفاده صفحات ژئوتکستایل در مناطق گوناگون، میزان ضخامت، مقاومت، خواص هیدرولیک یا داینامیک بودن آن، میزان صدمات در حین نصب و … را نیز در نظر داشته باشید. 

بهتر است بیان نماییم که بیشترین استفاده از صفحات ژئوتکستایل از نوع بافته نشده می باشد. این نوع صفحات کاربرد های متنوع تری داشته و برای زیر سازی جاده، دیوار حائل، خط لوله، تونل، آب و فاضلاب، اسکله و سد سازی، روکش آسفالت، بستر ریل، زهکشی ساختمان و فیلتر کردن و… استفاده می شود. 

 استفاده از این صفحات در بیشتر مواقع نسبت به روش های دیگر، هزینه ای کمتر در بردارد. علاوه بر آن از آنجایی که با سرعت می توان ژئوتکستایل را نصب نمود، زمان انجام و اتمام پروژه نیز سریع تر خواهد بود. روش های سنتی پوشش ساختمان سازی همیشه حجم بالایی از کار را به خود اختصاص می داد. 

اما دیگر با استفاده از صفحات ژئوتکستایل، حجم عملیات کاری و انجام پروژه به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. 

ژئوتکستایل

کاربرد صفحات ژئوتکستایل در چه مواردی است؟

  • حفاظت: از این صفحات معمولا در عمران، به منظور محافظت از ژئوممبران استفاده می کنند. برای این عمل باید در زیر ورق های ژئوممبران و بر روی بستر خاک از ژئوتکستایل استفاده شود. مخصوصا برای مناطقی که کوهستانی هستند و یا از اعماق زیاد ابی برخوردار می باشند.
  • تسلیح: بستر هایی که دارای ظرفیت باربری پایینی می باشند، بسیار برای استفاده از صفحات ژئو مناسب می باشند. زیرا مقاومت در این بستر ها را افزایش می دهد. بستر هایی همچون ماسه بادی، خاک لجنی و… .
  • فیلتراسیون: استفاده از صفحات ژئوتکستایل منجر می شود تا ریز دانه های بالا دست قادر به عبور از آب به داخل حفره های زهکشی نباشند. که همین مزیت منجر شده است تا از آنها به جای فیلترهای متداول در زهکشی استفاده شود. 
  • جداسازی: این لایه ها دارای قدرت نفوذپذیری بالا بوده و قادر هستند دو نوع مختلف بافت خاک را از هم جدا کنند. که این عمل باعث می شود تا هر دو نوع مصالح در صحت و کارایی بالای خود باقی مانده و مورد استفاده قرار گیرند. 
  • زهکشی: در انتها باید بگوییم استفاده از صفحات ژئوتکستایل می تواند برای لندفیل ها، پشت دیوار حائل،محل های دفن زباله، استفاده در زیر خاکریز های جاده ای و تونل ها مناسب باشد. 
تماس با ما