اجرای روف گاردن؛ طبیعت در دل خانه – با بیش 1000 طراحی در سراسر ایران

روف گاردن
روف گاردن

اجرای روف گاردن؛ طبیعت در دل خانه

ما انسان ها در شهرهای شلوغ و پر از آلودگی همیشه به دنبال آرامش هستیم. آرامشی که ما را از این شلوغی و همهمه دور کند. به دنبال راه های بسیار زیادی بوده ایم، اما هیچ کدام لذت بخش تر از حضور در طبیعت نبوده است. از این رو چند سالی است شاهد اجرای روف گاردن  ، محوطه سازی و دیوار سبز  جذاب و دیدنی در پشت بام خانه ها هستیم.

روف گاردن یا فضای سبز بر روی پشت بام، در اصل مکان هایی هستند که از فضای سبزی زیبا و دیدنی تشکیل شده اند. گویی طبیعت را به شهرهای آلوده آورده ایم. این بام باغ ها در اصل بر روی پشت بام ها یا حیاط خانه ها اجرا می شوند.

علاوه بر زیبایی و جذابیت، روف گاردن ها بستری مناسب و بی نظیر برای کشت گیاه به شمار می روند. می توانید در ارتفاعی بالاتر از سطح زمین به راحتی بر روی بستری مصنوعی گیاهانی طبیعی را کشت نمایید. حتما در کف لابی با درختچه های زیبایی روبرو شده اید، یا در حیاط هایی که دارای زمین خاکی نیستند، با باغچه های کوچکی رو به رو شده اید.

تمامی این زیبایی ها توسط روف گاردن قابل اجرا است. از این رو بیشتر افرادی که به دنبال محلی مناسب برای استراحت می گردند، از بام باغ ها استقبال بسیار زیادی نمودند.

فضای سبز
فضای سبز

روف گاردن چیست و چه مزایایی دارد؟

مسلما داشتن یک باغ طبیعی بر روی بام خانه، می تواند بسیار جذاب و دیدنی باشد. این بام باغ ها را می توان به راحتی بر روی بام ها اجرا نمود. مثلا می توان با استفاده از چند گلدان بر روی پشت بام، باغ و فضای سبز زیبایی را همچون پارک ایجاد نمود.

از سوی دیگر این که شما دارای چه باغی بر روی پشت بام خود باشید، بستگی به سازه ساختمان، ویژگی های اقلیمی، کاربری، و از همه مهمتر به سلیقه شما وابسته است. هر یک از موارد یاد شده می تواند شما را در رسیدن به روف گاردن خاص و زیبا رهنمون کند.

روف گاردن ها خود به دسته های متعددی تقسیم می شوند، که هر کدام از آنها دارای ویژگی های خاصی می باشند. در این محتوا به هر کدام از این بام باغ ها اشاره خواهیم نمود. اما بگذارید بدانیم از نظر مردم این بام باغ ها چه تعریف می شوند.

در صورت کلی و به زبان مردم عادی، این روف گاردن ها در اصل سطح گسترده سبز و زیبایی هستند، که با استفاده از سطوح چمن کاری شده، بر روی بام ها اجرا می شوند. البته برای این کار باید ابتدا محل مورد نظر ایزولاسیون و زیر سازی شود.

پس از آن محلی مناسب برای خروج آب از روی بام تعبیه شود. زیرا با این عمل می توان به راحتی بر روی روف گاردن اقدام به کاشت چمن نمود. البته بسیاری از مردم ترجیح می دهند از چمن های مصنوعی استفاده کنند. اما زیبایی و حسی که چمن های طبیعی بر روی پشت بام می تواند به انسان دهد، بیشتر خواهد بود.

روش های طراحی و ساخت روف گاردن

روف گاردن به روش های متمرکز، مدولار و پرتابل طراحی و ساخته می شوند. در روش متمرکز همیشه می توان به صورت کاملا عادی بر روی پشت بام از بوته ها و درختان زیبا استفاده نمود. می توانید درختچه های زیبایی را بر روی بام بکارید، و به صورت کاملا طبیعی از آن لذت ببرید.

زیرا در این روش که یکی از بهترین روش های دسترسی به بام باغ های عالی و دیدنی است، عمق کاشت به مراتب نسبت به روش های مدولار و پرتابل، بیشتر است. از این رو می توانید بر روی این بام باغ ها به رو سنتی اقدام به کشت و برداشت محصول نمایید.

بسیاری از افراد بازنشسته که اوقات خود را در خانه سپری می کنند، با اجرای طرح روف گاردن به باغبانی می پردازند. این افراد با حضور در باغ هایی که در پشت بام خانه های خود دارند، روحیه امید به زندگی را در خود افزایش می دهند. زیرا طبیعت همیشه انسان را به آرامش رسانده است.

اجرای روف گاردن
بام باغ

مزایای استفاده از روش های مدولار و پرتابل در اجرای روف گاردن نسبت به روش متمرکز

یکی از مهمترین نکاتی که می توانیم در خصوص اجرای بام باغ ها به ان اشاره نماییم، کسب اطلاع از مقاومت ساختمان پیش از اقدام به اجرای فضای سبز است. این نکته را به خاطر داشته باشید، که برای طراحی و اجرای روف گاردن به ساختمانی مقاوم و جدید نیاز داریم.

زیرا این طرح مسلما از حجم بالایی برخوردار است. ممکن است استفاده از تجهیزات بر روی روف گاردن با حجم بالا، منجر شود که ساختمان های قدیمی قادر به تحمل چنین بار سنگینی را نداشته باشند. از این رو باید حتما سازه ساختمان مورد محاسبه دقیق قرار گیرد.

اگر در زمینه طراحی و اجرای روف گاردن اطلاعاتی ندارید، بهتر است این کار را به یک متخصص بسپارید. تا برای شما میزان مقاومت ساختمان تان را بررسی نموده و بهترین روش اجرای بام باغ را معرفی نماید. از جمله بهترین روشهایی که می توانیم برای ساخت بام باغ ها اشاره نماییم، روش های مدولار و پرتابل است.

در این روشها از گلدان های و فلاور باکس های آماده استفاده می شود، که از وزن کمی برخوردار هستند. از سوی دیگر این گلدان ها دارای تنوع مصرفی بالایی هستند، که می توان هم در آنها درختچه های زیبا و بلند کاشت، هم می توان از گلهای زیبا و دیدنی کشت نمود.

در اصل باید بگوییم تفاوت روش های مدولار و پرتابل، با روش متمرکز، از نظر ظاهر روف گاردن نمی باشد، بلکه از نظر میزان تنوع، امنیت، سرعت اجرا، مدرن بودن و … می باشد. در بسیاری از بام باغ ها شما قادر هستید از آلاچیق، سایبان، محصولات کشاورزی، مبلمان باغی و دیگر مزایا بهره مند شوید.

انواع روف گاردن ها بر حسب رتبه بندی کلاس

از انجایی که بام باغ ها سبکی مدرن از جذابیت و مدرنیته در ساختمان ها به شمار می روند، به کلاس های متعددی تقسیم بندی شده و رتبه می گیرند. از جمله بام باغ های کلاس A، کلاس B، کلاس C، کلاس D و کلاس E می توانیم اشاره نماییم. که هر کدام از آنها دارای ویژگی های خاصی در طراحی و ساخت می باشند.

تماس با ما