بلاگ

ژئوتکستایل نبافته

معرفی ژئوتکستایل نبافته

ژئوتکستایل بافته یا ژئوتکستایل نبافته؟

ساخت و طراحی یک منظره عالی کار سخت و دشواری خواهد بود؛ اما خدا را شکر که محصولات محوطه سازی وجود دارند تا این کار را برای طراحان حرفه ای آسان تر سازند. پارچه های ژئوتکستایل با انواع مختلف ژئوتکستایل بافته و ژئوتکستایل نبافته از جمله ابزار در این زمینه می باشند که طراحان مناظر می توانند از آن ها طراحی محوطه های مختلف استفاده کنند.

در واقع پارچه های ژئوتکستایل با ایجاد ثبات در زمین، بهبود در زهکشی، فیلتراسیون ، جداسازی سنگدانه ها و پخش بارهای تحمیل شده ، تفاوت زیادی در ساخت و ساز مدرن ایجاد می کنند و لذا برای انواع پروژه ها مناسب می باشند؛ اما توجه داشته باشید که باید پیش از انتخاب پارچه های ژئوتکستایل با انواع مختلف این پارچه ها آشنا بوده و تفاوت میان آن ها را به درستی درک کرده باشید پس در نتیجه یکی از اصلی ترین مواردی که در این زمینه باید به آن دقت کنید این است که آیا این پارچه ها بافته شده هستند یا غیر بافته شده می باشند؟!

ژئوتکستایل نبافته

معرفی پارچه های ژئوتکستایل

پارچه های ژئوتکستایل یکی از مهم ترین گروه های مواد ژئوسنتتیک می باشند که از الیاف مصنوعی و مبتنی بر پلیمرها ساخته می شوند؛ یعنی در واقع تفاوت این پارچه ها با سایر منسوجات صنعتی تفاوت در الیاف آن ها می باشد، چرا که سایر منسوجات اغلب از الیاف طبیعی همچون پشم، پنبه و … ساخته شده و درصد استفاده از الیاف مصنوعی همچون پلیمر در آن ها بسیار ناچیز می باشد و این در حالی است که پارچه های ژئوتکستایل غالبا از الیاف مصنوعی و پلیمرها ساخته و تولید می شوند.

بنابراین با توجه به الیاف به کار رفته در تولید ژئوتکستایل ها باید گفت که مشکلات فرسودگی در این پارچه ها به حداقل رسیده و لذا این پارچه ها طول عمر بیشتری دارند. همچنین الیاف مصنوعی به کار رفته در ژئوتکستایل ها قابل انعطاف بوده و توسط ماشین آلات مخصوصی ساخته می شوند، به طوری که دو روش کلی برای ساخت و تولید این پارچه ها وجود دارد و براساس این دو روش انواع مختلف ژئوتکستایل را می توان به دو نوع ژئوتکستایل بافته و ژئوتکستایل نبافته تقسیم بندی کرد.

در زمینه ی کاربرد این پارچه ها باید بگوییم که مقاومت بالا و نحوه ی عملکرد ژئوتکستایل در مقابل نفوذ پذیری آب و سایر مایعات موجب شده که از این پارچه ها در حداقل 100 زمینه کاربردی استفاده شود که براساس نوع پارچه ها می توان مشخص کرد که برای هر زمینه چه نوع ژئوتکستایلی می تواند مفید باشد؛ اما به طور کلی از انواع مختلف ژئوتکستایل بافته شده یا ژئوتکستایل نبافته در 4 زمینه جداسازی، تقویت، فیلتراسیون و زهکشی چمن می توان استفاده کرد.

در ادامه به مواردی از کاربرد های پارچه های ژئوتکستایل می پردازیم:

  • کاربرد ژئوتکستایل نبافته در پروژه های تونل سازی
  • استفاده از انواع ژئوتکستایل ها در پروژه های راه آهن و راهسازی به عنوان یک عامل کاربردی مهم در جهت تقویت سازی، جداسازی و فیلتراسیون لایه های متفاوت زیرساخت ها
  • کاربرد ژئوتکستایل بافته شده در ساخت و احداث دیوارهای آب بند و سد های خاکی
  • استفاده از ژئوتکستایل بافته شده در پروژه های محکم سازی زمین هایی که به افزایش ضریب باربری خاک نیاز دارند.

همانطور که گفتیم بهترین راه برای انتخاب پارچه ژئوتکستایل در پروژه های مختلف، شناخت انواع مختلف این پارچه ها و درک تفاوت میان آن ها می باشد، به همین منظور در این مقاله سعی داریم دو نوع اصلی پارچه های ژئوتکستایل بافته شده و ژئوتکستایل نبافته را به شما معرفی کنیم تا شما با دید وسیع تر و بهتری به انتخاب انواع مختلف این پارچه ها بپردازید؛ اما پیش از آن لازم است چند مورد از فیلترهای اصلی پارچه های ژئوتکستایل را برای شما عنوان کنیم:

  • دیتاشیت ژئوتکستایل نبافته
  • دیتاشیت ژئوتکستایل بافته
  • دیتاشیت ژئوتکستایل ۱۲۵۰ گرم
  • دیتاشیت ژئوتکستایل ۱۵۰ گرم

ژئوتکستایل نبافته

تفاوت ژئوتکستایل نبافته با ژئوتکستایل بافته شده

همانطور که گفتیم هر نوع از پارچه های ژئوتکستایل با توجه به نیاز پروژه ها به کار برده می شوند و فواید و کاربردهای مختلفی دارند؛ اما همانطور که از نام این دو نوع از ژئوتکستایل ها مشخص است، تفاوت اساسی آن ها در نحوه عملکردشان نیست بلکه تفاوت اصلی و اساسی ژئوتکستایل نبافته و ژئوتکستایل بافته شده تنها در نحوه تولید آن ها می باشد.

همانطور که گفته شد در تولید ژئوتکستایل ها از دو روش کلی استفاده می شود و به طور کلی برخی از این پارچه ها به وسیله منسوجات بافته شده به طور تصادفی با هم درگیر شده و ژئوتکستایل ها را می سازند و برخی دیگر به وسیله ی گره زدن منسوجات بافته شده به یکدیگر، تولید می شوند.

در واقع در خصوص تولید انواع مختلف ژئوتکستایل ها می توان گفت که ژئوتکستایل های بافته شده به وسیله دستگاه های بافندگی صنعتی بافته و تولید می شوند، در حالی که ژئوتکستایل های نبافته با یک روش خاص تحت عنوان روش سوزن کاری و به وسیله ی یک سری سوزان های خاردار تولید شده و ظاهری بی بافت و نمد گونه دارند.

برای درک بهتر تفاوت های ژئوتکستایل نبافته و ژئوتکستایل بافته در ادامه مقاله به معرفی این دو پارچه می پردازیم.

پارچه ژئوتکستایل بافته شده

پارچه ژئوتکستایل بافته شده از بافتن نوارهای پلی پروپیلن به یکدیگر و به وسیله دستگاه نساجی صنعتی ساخته می شود. استفاده از یک الگوی متقاطع در تولید این نوع از ژئوتکستایل ها باعث استحکام فوق العاده این پارچه شده است؛ اما توجه داشته باشید که قابلیت تخلیه کمتری در مقایسه با ژئوتکستایل نبافته  دارد. استحکام و کیفیت سخت افزار ژئوتکستایل بافته شده، مانند آنچه در محدوده محصول Groundtex وجود دارد، موجب افزایش مقاومت کششی ژئوتکستایل بافته شده می شود و در نتیجه آن را برای استفاده در زیر پاسیوها، مسیرها، مکان های پارکینگ و سایر برنامه های کاربردی که به یک غشا با مقاومت بالا؛ اما مقرون به صرفه نیاز دارند، مناسب می کند.

ژئوتکستایل نبافته

ژئوتکستایل نبافته

اگرچه ژئوتکستایل نبافته مقاومت کششی کمتری نسبت به نوع بافته شده دارد؛ اما فراموش نکنید که مقاومت، دوام و خصوصیات زهکشی این ژئوتکستایل همچون مدل بافته شده آن بسیار ایده آل و مناسب می باشد. ژئوتکستایل نبافته پارچه ای نمدی مانند است که به وسیله پیوند حرارتی پلی پروپیلن یا مخلوطی از الیاف پلی پروپیلن و پلی استر ساخته می شود و سپس با استفاده از سوراخ‌کاری سوزن، تقویم بندی و سایر روش ها به تولید می رسد.

 برش این نوع پارچه ژئوتکستایل راحت تر بوده و سرعت نفوذ پذیری آن در آب زیاد است و با گذشت زمان مقاومت آن در برابر مایعات افزایش نمی یابد و این در حالی است که پارچه بافته شده در هنگام استفاده در زیر زمین با گذشت زمان از بین می رود.

بنابراین با توجه به چنین ویژگی هایی می توان گفت که ژئوتکستایل نبافته برای استفاده در زیر مسیرهای عبور جاده ای و در سیستم های تخلیه خشکی و طوفانی؛ یعنی مکان هایی که به تثبیت و فیلتراسیون طولانی مدت زمین نیاز داریم، بسیار ایده آل عمل می کنند.

ژئوتکستایل نبافته از الیاف های کوتاه و بلندی که به طور تصادفی در لایه هایی به روی هم قرار گرفته اند و همانند یک شبکه نمدی توزیع شده اند. از جمله کاربردهای اساسی  ژئوتکستایل های نبافته می توان به استفاده در پوشش محافظ لوله های انتقال، کنترل کننده فرسایش، روکش آسفالت، محافظ و زهکش چمن های مصنوعی اشاره کرد.

ژئوتکستایل نبافته

تماس با ما