بلاگ

Untildtled

مفتول جوش پلی پروپیلن

میله ها و مفتول جوش ژئوممبران پلی پروپیلن

مفتول جوش ژئوممبران پلی پروپیلن، جوشکاری عبارت است از فرایند یکی کردن سطوح مختلف که این کار از طریق نرم کردن آنها به وسیله گرما انجام می شود. نکته ای که باید در مورد جوشکاری ترموپلاستیک ها به یاد داشت، این است که یکی از مهم ترین اجزاء اصلی این فرایند، ماده ای است که به کار گرفته می شود. متاسفانه هنوز بسیاری از مردم با اصول اساسی مربوط به جوشکاری که اهمیت زیادی دارند، آشنا نیستند. برای همین در این نوشته ما به بررسی نحوه استفاده از مفتول جوش پلی پروپیلن و پلی اتیلن و نیز نکات مهم درباره انجام جوشکاری ترموپلاستیک ها می پردازیم.

مفتول جوش

قانون شماره یک در مورد جوشکاری ترموپلاستیک این است که هر پلاستیک را باید با مفتول جوش از جنس همان پلاستیک جوش دهیم. برای اینکه یک جوش محکم و ثابت داشته باشیم، باید حتما مطمئن شویم که  لایه سطحی و مفتول جوش یکسان باشند. مثلا هنگام جوش دادن پلی پروپیلن  باید از مفتول جوش پلی پروپیلن استفاده کرد. برای جوش دادن پلی اتیلن هم از مفتول جوش پلی اتیلن استفاده می شود.

در ادامه چند نکته برای جوشکاری انواع مختلف پلاستیک، مخصوصا پلی پروپیلن و مفتول جوش پلی پروپیلن بیان می کنیم.

 

جوش دادن پلی پروپیلن و مفتول جوش پلی پروپیلن

در واقع پلی پروپیلن یکی از آسان ترین و راحت ترین ترموپلاستیک ها برای جوشکاری است که برای موارد مختلفی به کار برده می شود. پلی پروپیلن به شدت دارای مقاومت شیمیایی خوبی است. وزن پروپیلن بسیار کم است و مقاومت کششی آن نیز به شدت بالاست. از نظر ابعادی هم پایدارترین نوع پلی الفین است.پلی پروپیلن کاربردهای بسیار زیادی دارد، از جمله اینکه از آن برای تجهیزات آبکاری، مخازن و مجاری های مختلف، هودهای بخار، اسکرابرها و دستگاه های ارتوپدی استفاده می شود.

برای اینکه بتوان پلی پروپیلن را با مفتول جوش پلی پروپیلن جوش داد، باید آن را تا دمای 572 درجه فارنهایت یا 300 درجه سانتی گراد حرارت داد. البته تعیین دما به نوع جوشکاری و توصیه های سازنده بستگی دارد. موقع استفاده از مفتول جوش پروپیلن باید آن را با یک دستگاه گرمایشی 500 وات 120 ولتی حرارت داد و تنظیم کننده هوا هم باید حدودا بر روی پنج پوند بر اینچ مربع تنظیم شود. همچنین رئوستات هم باید روی 5 قرار داده شود. وقتی تمام این مراحل انجام شوند، گرمای لازم  572 درجه فارنهایت یا 300 درجه سانتی گراد برای جوش دادن پلی پروپیلن لازم است.

 

جوش دادن پلی اتیلن

یکی دیگر از ترموپلاستیک هایی که به راحتی جوش می خورند، پلی اتیلن است. پلی اتیلن در برابر ضربه دارای مقاومت بوده و در برابر سایش هم مقاومت خاصی دارد. مقاومت کششی آن بالا بوده، قابلیت پردازش آن کم و قدرت جذب آب نیز اندک است. معمولا از پلی اتیلن برای ساخت سطل های زباله، انواع مخزن ها، ظروف آزمایشگاهی، تخته های برش و سرسره ها استفاده می شود.

مفتول جوش

در مورد جوش داد پلی اتیلن مهم ترین نکته ای را که باید در نظر گرفت، این است که می توان از کم به زیاد جوشکاری را انجام داد، اما از کم به زیاد نمی توان این کار را انجام داد. یعنی اینکه می توان مفتول جوش پلی اتیلن با چگالی کم را به ورق پلی اتیلن با چگالی بالا جوش داد، ولی برعکس آن ممکن نیست و البته دلیل آن هم کاملا روشن است. هرچه تراکم بیشتر باشد، امکان شکستن اجزای سازنده برای جوشکاری کمتر است.

اگر اجزاء نتوانند با سرعت مشابهی تجزیه شوند، نمی توانند به درستی به هم وصل شوند. غیر از اطمینان از سازگاری چگالی، پلی اتیلن پلاستیکی است که به راحتی قابل جوشکاری است. برای جوشکاری آن باید دمای آن حدود 518 درجه فارنهایت یا 270 درجه سانتی گراد باشد. تنظیم کنند هم باید بین 5-1/4 تا 5-1/2 بوده و  رئوستات هم بر روی 5 تنظیم شده باشد. پلی اتیلن هم مثل پلی پروپیلن در 572 درجه فارنهایت یا 300 درجه سانتی گراد قابل جوش دادن است.

 

نکاتی در مورد جوش دادن مناسب

قبل از انجام جوشکاری ترموپلاستیک چد مرحله ساده وجود دارد که باید حتما آنها را انجام داد تا از انجام جوشکاری به صورت صحیح و مناسب مطمئن شد. اولین نکته این است که باید تمام سطوح، از جمله مفتول جوش پلی پروپیلن را با یک حلال تمیز کنید. ورقه را به اندازه کافی برش دهید تا مفتول جوش روی آ به خوبی انجام شود و سپس انتهای میله جوش را با زاویه 45 درجه ببرید. پس از اینکه دمای جوش به اندازه کافی رسید، وقت آن شده است که ورقه و مفتول جوش را آماده کنید.

دستگاه را حدود یک اینچ بالاتر از سطح ورقه نگه دارید، میله جوش را وارد کنید و آن را سه تا چهار بار به سمت بالا و پایین حرکت دهید. انجام این کار باعث می شود که مفتول جوش و بستر هر دو به اندازه کافی گرم شوند. نشانه اینکه مفتول جوش و ورقه ترموپلاستیک آماده جوشکاری هستند، ای است که دودی شبیه مه از آن بلند می شود.

فشار دست و دستگاه را محکم و ثابت نگه داشته، قسمت سر مفتول را فشار دهید. قسمت پشتی مفتول جوش را به درون لایه سطح فشار می دهد. اگر می خواهید میله جوش به زیر لایه بچسبد، اجازه بدهید خودش کار خودش را انجام دهد و پیش برود.

مفتول جوش ژئوممبران پلی پروپیلن

اکثر ترموپلاستیک ها قابل سنباده کشیدن هستد و البته این سنباده کاری بر روی مقاومت آن ها برای جوشکاری اثر نمی گذارد. می توانید با استفاده از کاغذ سنباده 60 دانه، قسمت بالای مهره دستگاه جوش را سنباده بزنید، سپس این کار را با یک کاغذ سنباده مرطوب 360 دانه انجام دهید تا نتیجه به دست آمده، یک محصول کاملا تمیز باشد.موقع کار با پلی پروپیلن می توان سطح را با مشعل پروپانی که شعله زرد و باز دارد، سطح براق آ را بازیابی کرد. البته باید به یاد داشت که حتما باید نکات ایمنی برای جلوگیری از آتش سوزی را رعایت کرد.

نتیجه گیری

اگر نکات بالا را در نظر بگیرید، جوشکاری ترموپلاستیک ها می تواند کار نسبتا راحتی باشد. فقط کافی است چند ساعتی تمرین کنید تا بتوانید فشار یکنواخت مفتول در قسمتی که جوش می دهید را حفظ کنید. اگر روی انواع ترموپلاستیک ها آزمایش کنید، مهارت بیشتری در این زمینه به دست خواهید آورد.

تماس با ما