بلاگ

نصب ژئوسل در شیب
82 / 100

بررسی کلی نصب ژئوسل در شیب

نصب ژئوسل در شیب بسیار مهم است. اگر در ناحیه‌ای زندگی می کنید که دارای شیب های تندی می باشد و زندگی شما را با مشکل مواجه کرده است این مقاله را از دست ندهید. یکی از کاربرد های ژئوسل تثبیت شیب است. در این مقاله قصد داریم تا نحوه نصب ژئوسل در شیب را بررسی کنیم.

ژئوسل ها به دلیل وجود پلی اتیلن HDPE (که چگالی بالایی دارد.) در ساختار خود، می توانند بر روی اکثر زمین ها نصب و راه اندازی شوند. آن ها همچنین به دلیل ساختار سه بعدی خود می توانند با انواع مواد از جمله شن و خاک پر شده و باعث تثبیت شیب های تند شوند.

آرین خاک ایرانیان با بیش از ده ها سال تجربه در زمینه نصب ژئوسل در شیب و سایر سیستم های ژئوسنتتیک، از بهترین ها در حرفه خود می باشد.

مزیت استفاده از ژئوسل

ژئوسل ها برای اولین بار در اوایل دهه ۱۹۹۰ به عنوان راهی برای بهبود پایداری جاده ها و پل ها توسعه یافتند. آن ها به دلیل توانایی خود در تثبیت خاک و کنترل فرسایش در زمین های شیب دار، به سرعت محبوبیت پیدا کردند. امروزه از ژئوسل ها در صنایع مختلفی نظیر راه سازی، دفن زباله، عملیات معدنی و … نیز استفاده می شود. اما مهم‌ترین وظیفه ژئوسل تثبیت شیب است.

ژئوسل ها به دلیل ساختار سه بعدی خود بسیار انعطاف پذیرند. این ساختار همچنین باعث استحکام کششی این سیستم می شود. ژئوسل ها با نگه‌داشتن هر چیزی برجای خود از فشار و صدمه عوامل محیطی جلوگیری می کند.

ژئوسل ها در ساخت و ساز برای کاهش فرسایش، تثبیت خاک، محافظت از کانال ها و ارائه تقویت ساختاری برای تحمل بار و حفظ زمین استفاده می شوند.

 

حفاظت و تثبیت سطوح شیب تند با نصب ژئوسل

همانطور که گفته شد نصب ژئوسل در شیب باعث تثبیت و محافظت از آن می شود. سلول ها با زمین منطبق می شوند و یک دیوار سه بعدی ایجاد می کنند که از حرکت جانبی ذرات خاک جلوگیری می کند.

به همین ترتیب از رانش زمین جلوگیری کرده و باعث تثبیت شیب می شود. این روش نه تنها باعث تثبیت شیب می شود بلکه زمان و هزینه پروژه را کاهش می دهد.

نصب ژئوسل در شیب بسیار راحت است و نیاز به تجهیزات سنگین ندارد. نیروی مورد نیاز برای نصب ژئوسل حداقل چهار کارگر ماهر برآورد می شود.

مناطق کاربردی تثبیت / حفاظت شیب

دامنه های گیاهی

دامنه های شیب دار

دامنه های مسکونی

شیب های سنگدانه نفوذپذیر

شیب های بتنی زره سخت

حفاظت ژئوممبران

دامنه های خاکریزی

دایک های مهار

حوضه های آب باران

مناطق فاضلاب

سرریزها

توجه داشته باشید!

فرسایش تنها در شیب های تند مشکل ساز نیست. همچنین می تواند در سطوح صاف مانند جاده ها و پارکینگ ها رخ دهد. در این موارد می توان از ژئوسل ها برای ایجاد سطح بافتی استفاده کرد که به جلوگیری از اتلاف مواد در اثر فرسایش باد و آب کمک می کند. پس شما نباید فقط نگران نصب ژئوسل در شیب باشید. بلکه باید نگاه عمیق تری به مسئله فرسایش داشته باشید.

انواع ژئوسل

برای انتخاب ژئوسل مناسب خود باید با انواع آن ها آشنایی لازم را داشته باشید.

ژئوسل ها انواع مختلفی دارند که شما با توجه به نیاز های پروژه می توانید آن ها را انتخاب کنید. اما به طور کلی ژئوسل ها به دو دسته حفره دار و بدون حفره تقسیم می شوند.

ژئوسل های حفره دار همان‌طور که از نامشان پیداست دارای سوراخ های کوچکی هستند که باعث عبور آب و هوا می شود. این نوع ژئوسل ها برای پروژه هایی مانند زیرساخت سبز، مناسب هستند.

ژئوسل‌های بدون سوراخ دارای دیواره‌های صاف و محکم هستند و برای کاربردهایی که نیاز به نگهداری آب دارند، مانند محل دفن زباله، مناسب هستند. دیواره های صاف از نفوذ آب جلوگیری می کند و به حفظ خاک در داخل سلول کمک می کند.

نصب ژئوسل در شیب

دیگر کاربرد های ژئوسل

ژئوسل علاوه بر تثبیت خاک کاربرد های بی شمار دیگری دارد که در این قسمت به بررسی آن ها می پردازیم.

از آن ها همچنین به عنوان پوشش محافظ برای کانال ها و سایر سازه های هیدرولیکی استفاده می شوند. سلول ها دیواره ای سه بعدی را تشکیل می دهند که از ورود ذرات خاک به آب‌راه و ایجاد آلودگی جلوگیری می کند.

علاوه بر این، سلول ها به کاهش فرسایش بستر کانال و کناره ها کمک می کنند. این باعث افزایش طول عمر سازه می شود و به حفظ آن در حالت کارکرد کمک می کند.

پوشش کانال تنها کاربرد ژئوسل ها در سازه های هیدرولیکی نیست. آن ها همچنین می توانند به عنوان یک لایه محافظ در زیر riprap، گابیون ها و سایر روش های تثبیت استفاده شوند. این باعث جلوگیری از فرسایش خاک زیرین و افزایش عمر سازه می شود.

به طور خلاصه، ژئوسل ها کاربرد های زیادی را ارائه می دهند که آن ها را به یک گزینه ایده آل برای تثبیت شیب و محافظت در برابر فرسایش تبدیل می کند.

استفاده از ژئوسل ها می تواند با جلوگیری از تعمیرات گران قیمت یا جایگزینی خاک های زیرزمینی شکست خورده به کاهش هزینه ها کمک کند. علاوه بر این، آن ها را می توان به سرعت و به راحتی، بدون نیاز به تجهیزات سنگین نصب کرد. ژئوسل یک راه حل همه کاره است که می تواند در چندین برنامه برای تثبیت شیب ها استفاده شود.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص سایر ژئوسنتتیک ها به دیگر بخش های وبلاگ ما مراجعه کنید.

 

سخن پایانی

شاید نصب ژئوسل در شیب ابتدا ساده به نظر برسد اما کاری بسیار تخصصی می باشد به همین منظور شما برای نصب ژئوسل در شیب باید به گروهی متخصص مراجعه کنید. گروه آرین خاک ایرانیان با بیش از ده ها سال تجربه از حرفه ای ها در زمینه نصب و راه اندازی انواع سیستم های ژئوسنتتیک می باشد. سعی ما در گروه آرین همواره بر رضایت مشتری بوده است.

 

https://www.prestogeo.com/installation/soil-stabilization/geoweb-slope-protection-system/

https://www.hdpegeocell.com/item/installation-for-slope-protection/

https://geocelltarmaxx.com/en/slope-stabilization/

https://bluestonesupply.com/pages/the-benefits-of-using-geocells

 

نصب ژئوسل در شیب
نصب ژئوسل در شیب

یک دیدگاه بگذاریددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *