بلاگ

جوش ژئوممبران ضد نشت

ژئوممبران مضرس و ویژگی ها و کاربردهای آن

ژئوممبران مضرس به صورت گسترده در صنایع مختلف و گوناگون کاربرد دارد. از جمله این صنایع می توان به مهار زباله، مهار آب، پرورش آبزیان، منابع انرژی، معدن،مهندسی صنایع و مهندسی عمران و غیره اشاره کرد.

ژئوممبران مضرس نوعی از ژئوممبران است که دارای یک سطح بافت یک طرفه یا دو طرفه است. این نوع ژئوممبران با مواد اولیه با کیفیت بالا و با تجهیزات پیشرفته و نیز با فناوری تولید کاملا حرفه ای ساخته می شود. این ماده درون ژئوتکستایل بافته شده دوتایی و کمربند قدرت بسته بندی می شود. ژئوممبران مضرس به صورت گسترده ای برای پروژه هایی به کار گرفته می شود که لازم است در آنها عملکرد اصطکاکی افزایش پیدا کند، انعطاف پذیر باشند و میان دو لایه و شیب های بسیار تند کشیدگی مناسبی داشته باشند. از این نوع ژئوممبران در پروژه های مربوط به دفن زباله، استخراج از معدن، نگهداری مواد زائد و مهار زباله بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

ژئوممبران مضرس

معرفی و توصیف ژئوممبران مضرس

ژئوممبران مضرس به گونه ای طراحی شده است که چه دارای بافت سطحی یک طرفه باشد و چه دارای بافت سطحی دو طرفه، به هر حال باعث بهبود اصطکاک بین دو لایه می شود. در واقع ژئوممبران مضرس دارای سطح ناصافی است که می تواند ضریب اصطکاک شیب های تند را در امور مهندسی شهری تعدیل و مناسب کند. این امر با به حداکثر رسیدن حجم موثر ژئوممبران باعث بهبود عملکرد میان دو لایه می شود. از طرف دیگر دارای لبه های صافی است که باعث می شوند امکان جوشکاری فیوژن حرارتی با کیفیت بالا بین ورقه هایی که کنار هم قرار می گیرند به وجود آید.

ژئوممبران های مضرس که ساخت شرکت BPM هستند، از مواد اولیه ای که کیفیت بسیار بالایی دارند تهیه و تولید می شوند.

ویژگی های ژئوممبران مضرس

این نوع ژئوممبران که دارای بافت پلی اتیلن بوده و چگالی بالایی هم دارد، از مقاومت برشی بسیار زیادی برخوردار هستند و به صورت چند محوری بهترین و بالاترین عملکرد موجود را دارند.

از جمله ویژگی های خاص این نوع ژئوممبران علاوه بر اینکه در برابر برش خوردن مقاومت بالایی دارند، دارای زوایه اصطکاک بزرگ، کشیدگی فوق العاده و بالاترین ضریب اصطکاک سطح رابط هستند.

علاوه بر همه آنچه تا اینجا درباره ژئوممبران مضرس گفتیم، باید توجه داشت که مقاومت این نوع از ژئوممبران ها در برابر اشعه ماوراء بنفش نیز بسیار بالاست. همچنین ژئوممبران HDPE مضرس در برابر مواد شیمیایی و خورندگی آنها نیز مقاوم است. از این گذشته، این ژئوممبران در برابر انواع فشارها، از جمله فشارهای محیطی  نیز مقاومت فوق العاده ای دارد.

ژئوممبران مضرس

از طرف دیگر، در عین حالی که مقاومت کششی بسیار بالایی دارد، کشیدگی آن بسیار کم است. ضریب اصطکاک آن نیز بالاست که همراه با ویژگی مقاومت بالا در برابر کشیدگی باعث می شود که عملکرد ژئوتکستایل را تقویت کند.

نکته مهمی که باید در این زمینه در نظر گرفت این است که ژئوممبران مضرس در برابر آب به شدت نفوذناپذیر است که باعث می شود اهمیت و استفاده بیشتری پیدا کند. این امر موجب می شود که در برابر خوردگی و فرسایش ناشی از نفوذ آّب و مواد شیمیایی و حرارت و سرما نیز مقاوم باشد.

از دیگر ویژگی های ژئوممبران HDPE  مضرس این است که دارای خاصیت تثبیت کننده فوق العاده پیشرفته ای است که باعث می شود عملکرد آن در زمینه محافظت، پایداری، تقویت، زهکشی، فیلترها، ایزوله و غیره را تقویت شود.

وزن سبک، تهیه و تولید آسان و راحت و عمر نسبتا طولانی و مناسب آن از دیگر ویژگی هایی است که باید در نظر گرفت.

ژئوممبران دو طرفه مضرس

ژئوممبران دو طرفه مضرس از پلی اتیلن دارای چگالی بالا، کربن سیاه، مقدار کمی آنتی اکسیدان و تثبیت کننده های حرارتی تهیه و تولید می شود. این نوع ژئوممبران انعطاف پذیری بالایی داشته و در برابر مواد شیمیایی مقاوم بوده، خواص مکانیکی زیادی داشته و در برابر ترک خوردگی بر اثر تنش های محیطی و فرسایش پایداری بالایی دارد.

از جمله خواص و ویژگی های ژئوممبران دو طرفه مضرس این است که به شدت برای محل های دفن زباله که شیب های تند داشته و دارای پستی و بلند هستند مفید است. همچنین برای پروژه هایی که لازم است در برابر نفوذ آب مقاوم باشند، یکی از بهترین گزینه هاست. استفاده از این ژئوممبران باعث آسان تر شدن بذرپاشی ثانویه بر روی ژئوتکستایل می شود و نیروی تغییر شکل آن را تقویت می کند.

به طور کلی ژئوممبران مضرس چه یک طرفه باشد و چه دو طرفه برای بهبود عملکرد محل هایی می شود که دارای شیب تند هستند . همچنین در محل هایی لازم است برای بهبود پایداری ساخت و ساز از ضریب اصطکاک بالایی استفاده شود، ژئوممبران بهترین انتخاب است.

ژئوممبران مضرس

کاربردهای مهم و اصلی ژئوممبران مضرس

مهم ترین کاربردهای ژئوممبران مضرس در پروژه های زیست محیطی مربوط به شهرسازی و شهرداری هاست. همچنین در پروژه هایی که مربوط به صرفه جویی در مصرف آب هستند، به کار گرفته می شوند. از دیگر کاربردهای این نوع ژئوممبران استفاده در ساخت درپوش محل های دفن زباله، عایق های استخر، روکش های کانال های فاضلاب، روکش مخازن مختلف از جمله مخزن های تصفیه آب خام، استخرهای پرورش آبزیان، تالاب های تصفیه آب فاضلاب و صنعت مهار ثانویه است.

از طرف دیگر در محل های دفن زباله های جامد و نیز محل دفن زباله های خطرناک نیز از ژئوممبران های مضرس استفاده می کنند. همچنین یکی از مهم ترین کاربردهای ژئوممبران ها، استفاده از آنها در معادن استخراج مواد معدنی، محل های نگهداری خاکستر ذغال سنگ و نیز محل هایی است که انواع زباله ها و کودهای حیوانی در آنجا نگهداری و مهار می شوند.

مشخصات ژئوممبران مضرس

ضخامت این نوع ژئوممبران بین یک تا دو و نیم میلی میتر است و مطابق با درخواست مشتری به صورت رول های چهار متری، شش متری و هشت متری طراحی و تولید می شود.

انعطاف پذیری مناسب ژئوممبران های تک لایه و دو لایه مضرس باعث می شود که بین محدوده دمایی هفتاد درجه سانتیگراد زیر صفر و یکصد و ده درجه سانتیگراد بالای صفر به راحتی جوابگو باشد.

تماس با ما