نماد سایت گروه آرین خاک ایرانیان

محیط مناسب برای اجرای روف گاردن

کاشت مناسب روف گاردن:

کاشت مناسب روف گاردن:

محیط مناسب برای اجرای روف گاردن

در طراحی باغ های بام، طراحان باید بسته به آب و هوا و شرایط گیاه محلی، سیستم طراحی را انتخاب کنند. از آنجا که آب و هوا و گیاهان در جهان متفاوت است. به خصوص لایه زهکشی برای گیاهان مهم است.

زندگی گیاهی در محیط روف گاردن به چند عامل وابسته است:

لایه تخلیه ، فیلتر و لایه ژئوتکستایل

لایه آب بندی سقف با ژئوممبران

ژئودرین و فیلتر خاک

عایق حرارتی

بستر خاک

یکی از مهم‌ترین اجزای روف  گاردن که تأثیر بسزایی نیز بر کیفیت نهایی کار می‌گذارد در واقع خاک یا بستری است که برای رشد گیاهانی که انتخاب کرده‌ایم مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشتر زیبایی روف گاردن منوط به گیاهانی است که‌ می‌کاریم. گیاهان نیز برای اینکه بتوانند رشد مناسبی داشته باشند باید در خاک مناسبی کاشته شوند.

محیط کشت فضایی است که گیاهان در آن شروع به رشد می کنند. این محیط به واسطه الزامات خاص سازه ای باید وزن کمی داشته باشد، به همین دلیل نسبت به خاک معمولی تفاوت هایی دارد.

خاک روف گاردن باید توانایی جذب آب بالا و وزن مخصوص پایین تری داشته باشد.

وزن بالای این خاک‌ها می‌تواند به زیرسازی‌های صورت گرفته در روف گاردن آسیب وارد کند.

وجود تمامی گیاهان از قبیل گل، درخت و یا سبزیجات به حیاط و باغ ، زیبایی را هدیه می دهند. با این حال اگر محیط کشت شما دارای خاک غنی نباشد کاشت و رشد گیاهان ساده نخواهند بود.

کیفیت خاک توسط چند فاکتور تعیین می شود که تمامی آن ها بر حاصل خیزی خاک اثر می گذارد. خاک خوب بدون نیاز به مواد مغذی و یا کودهای مصنوعی ، رشد محصولات را ارتقا می دهد. علائم عنوان شده در این بخش را که به آن ها اشاره می کنیم نشانه های عدم سلامتی خاک و کیفیت پایین آن می باشند :

از طرفی هم از آنجایی که ضخامت بستر فراهم شده برای کاشت گیاهان در روف گاردن ضخامت چندانی ندارد و باید بتوان در همین مقدار ضخامت کم، تمامی مواد لازم برای رشد گیاه را فراهم کرد، استفاده از خاک‌های معمولی در ضخامت‌های بسیار کم مطمئنا چندان کارایی نخواهد داشت.

انواع خاک مناسب روف گاردن:

با توجه به الزامات و پیش نیاز هایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، تعدادی از انواع خاک در بازار موجود است، که می توان از آن ها در روف گاردن استفاده کرد.

خاک سبک و خاک کوکوپیت دو نوع از بهترین خاک های مناسب برای روف گاردن هستند.

خاک سبک و مرغوب می تواند بستری مناسب که دارای وزن کم، ظرفیت نگهداری آب، و ظرفیت تبادل مواد غذایی مناسب باشد را برای گیاه فراهم آورد.

بستر مناسب روف گاردن می تواند ترکیبی به مانند فرمول زیر باشد:

در زیر به ترکیبات هرکدام از دسته های بالا اشاره می شود:

خاک چای:

بیشترین چیزی که در خانه های ما ایرانیان همیشه موجود است و استفاده می‌شود، چای است. تفاله چای سرشار از مواد مغذی برای گیاهان است و می‌توان به راحتی آن را در اختیارشان قرار داد. چای به عنوان یک کود عمل کرده و به بهبود رشد گیاه، سلامت کلی و قدرت آن کمک می کند.

سبوس برنج:

در میزان درصد این ترکیب بسیار دقت شود، چرا که ممکن است قارچ های مضر با این ترکیب در محیط کشت رشد کنند و هم چنین باید از کاربرد لایه سبوس در قسمت زیرین اجتناب کرد.

پرلیت:

نوعی سنگ آتشفشانی است و برای حفظ ریشه گیاه و نفوذ بیشتر هوا در خاک و هم چنین اصلاح خاک و سفت نشدن آن استفاده می شود.

نفوذ هوا در خاک باعث می شود زهکشی مناسب و تخلیه آب اضافی به خوبی انجام شود.
پرلیت در خاک نباید بیش از ۱۰% باشد و برای نگهداری آب و رطوبت در خاک مفید است.

کمپوست:

پسماند آلی تجزیه شده از تجزیه بقایای گیاهی، جانوری و زباله شهری تشکیل می شود و به تقویت محتوای خاک و نیز ذخیره آب در خاک کمک می کند.

انواع کمپوست عبارتند از:
کمپوست پسماند
کمپوست سبز
ورمی کمپوست
کمپوست قارچ خوراکی

کود دامی:

کود حیوانی به علت دارا بودن حجم وسیعی از مواد آلی و غذایی باقی مانده که برای غنای خاک بسیار مفید می‌باشد، بسیار در روف گاردن و محیط کشت استفاده می شود. اما به دلیل بوی نا مطبوع و زننده ای که ایجاد می کند، از آن کمتر استفاده می شود. در درجه اول از کود ورمی کمپوست استفاده می شود و در درجه دوم از کود گاوی پوسیده.

خروج از نسخه موبایل