Please specify the Content Block to use as a top drawer content in Theme Options

بلاگ

گروه آرین خاک ایرانیان معرف فن آوری های نوین

ژئوممبران pvc
94 / 100

کاربردها، فرمولاسیون و مقاومت  ژئوممبران PVC

 ژئوممبران PVC چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پلی وینیل کلرید از سال 1835 تولید شده است. در سال 1932 یک پلاستیک ساز منجر به تولید طیف گسترده ای از محصولات انعطاف پذیر شد. ژئوممبران PVC انعطاف پذیر در دهه 50 به بازار معرفی شد.

ژئوممبران PVC از بخشهای نفتی (اتیلن و استیلن) و کلرید با استفاده از پلیمریزاسیون تعلیق در راکتورهایی که وینیل کلرید و یک شروع کننده در آب پراکنده هستند، تولید می شود. زمان و دمای واکنش برای کنترل وزن مولکولی زنجیرهای تولید شده (سطح پلیمریزاسیون) تنظیم شده است.

از آنجا که ژئوممبران PVC یک ماده سفت و سخت است، یک پلاستیک ساز که می تواند نیروهای جذب بین هیدروژن و کلرید را کاهش دهد. برای کاهش درجه حرارت شکنندگی در آن گنجانیده شده است. یک ماده انعطاف پذیر از مناطق کریستالیتی تشکیل شده است که در مناطق بی شکل قرار دارند و پلاستیک ساز در آن قرار دارد. حداکثر مقدار با نفوذپذیری مطلوب محصول کنترل می شود (عموماً در محدوده وزن 28 تا 35٪).

پلاستیک ساز تنها محصول اضافه شده به مخلوط ژئوممبران PVC نیست: استابلایزرهای حرارتی، رنگدانه های رنگی، روان کننده ها، بیوکسیدها و سایر مواد برای مقاومت در برابر حلال ها اضافه می شوند. یک ژئوممبران PVC باید به عنوان یک دستور العمل پیچیده در نظر گرفته شود که بسیاری از مواد را به نسبت از جمله 35٪ پلیمر، 28 تا 35٪ پلاستیک ساز، 0 تا 20٪ پرکننده، 5 تا 10٪ آنتی اکسیدان ها و 2 تا 3٪ سایر محصولات را در نظر می گیرد.

 نسبت و کیفیت مواد تشکیل دهنده در یک مخلوط ژئوممبران PVC می تواند مطابق با شرایط آب و هوایی، ماهیت مایعات ذخیره شده و سایر پارامترها باشد. فرمولاسیون عملکردی ژئومبره (پی وی سی) می تواند به دست آید تا ویژگی های متفاوت زیادی از یک محصول به محصول دیگر ارائه دهد.

ژئوممبران pvc

محصول نهایی ممکن است برای مصارف عمومی، ذخیره آب قابل شرب، ذخیره سازی مایع آلی (پساب های صنعتی)، درجه ماهی، کاربردهای زیرزمینی (شفاف برای تونل ها، بدون تثبیت کننده های فوق العاده بنفش، درجه حرارت سرد، مواد تقویت شده و کاربردهای در معرض آن باشد (محافظت شده در برابر اشعه ماوراء بنفش).

فرمولاسیون ژئوممبران PVC

در گذشته، فرمولاسیون های نامناسب ژئوممبران PVC ممکن بود منجر به نارسایی زودرس شود و استفاده از آن کاهش یابد. با درک تعامل بین مواد تشکیل دهنده، می توان یک فرمول طراحی شده برای یک برنامه ارائه داد تا عمر طولانی تری داشته باشد.

بیشتر پلاستیک سازهای مورد استفاده در ژئوممبران PVC منعطف، فتالات مونومر هستند. فتالات خطی به دلیل پیوندهای محکم بین زنجیره های خطی و مولکول های ژئوممبران PVC بعنوان پلاستیک سازهای با ثبات تر (مهاجرت کمتری به سطوح بیرونی) شناخته می شوند.

 این پلاستیک کننده های قوی  در برابر آبشویی در حال حاضر برای تولید کلیه ژئوممبران هایی که با آب در تماس خواهند بود، استفاده می شوند.

پلاستی سایزرهای تریملاتی مونومرئیک اغلب در مواردی که مقاومت به دمای بالا لازم باشد، استفاده می شوند. برای شرایط زیر 50 درجه سانتیگراد (122 درجه فارنهایت) فتالات مونومر با طول زنجیره بیشتر از 7 کافی هستند.

فتالات های مغناطیسی با زنجیره های کمتر از 9 و چربی ها از مقاومت خوبی در برابر درجه حرارت بالا برخوردار هستند.

در هنگام نیاز به خاصیت های منحصر به فرد، مانند مهار روغن ها، از پلی استر پلیمر پلیمر استفاده می شود. دوام  در برابر چربی حیوانات، روغن معدنی و روغن ذرت برای تخریب پلاستیک سازهای چربی یافت شده است و این نشان می دهد که باید از آنها در مهار روغن جلوگیری کرد.

فتالات شاخه شده کمی بهتر از فتالات خطی عمل کرده اند؛ در حالی که پلاستیک سازهای پلیمری پلی استر بهترین ها را برای روغنها انجام داده اند.

 فرمولاسیون هایی که پلاستیک سازهای پلیمری پلی استر را در بر می گیرد، در تماس کافی با هگزان (یک حلال که به طور تهاجمی پلاستی سایزرهای مونومر را استخراج می کند) عملکرد کافی دارند؛ بنزین، نفت سفید، سوخت